Farma U Fousků

Vánoční stromky a obnova remízku

 Po kůrovcové kalamitě, která postihla náš remízek v roce 2003, jsme vysadili asi 200 kusů sazenic smrku ztepilého. V roce 2008 jsme začali uvažovat o vysazení dalších stromků jednak pro pokračující obnovu remízku a také za účelem vypěstovat vánoční stromky a následně zbohatnout na jejich prodeji. Začátkem roku 2009 už má projekt konkrétní rysy. Sazenice jsou objednány a čekáme jen na počasí až bude možné připravit pozemek pro výsadbu a pak sázet.

  Plán výsadby (pdf)

Napřed jsme zjišťovali jaké druhy by u nás mohly růst nejlépe a pak se rozhodli pro několik druhů stromků. Z těch vánočních smrk pichlavý, borovici černou a jedli bělokorou. Do remízku se nám už z minula osvědčil smrk ztepilý a objednali jsme také buk lesní aby se to trochu promíchalo. Jinak se u nás dobře daří dubu, jasanu a najde se i pár jeřábů. Pak jsou tu nějaké vrby, jívy atd. a všude mezi tím trnky, šípky a bez.

Pro nákup sazenic jsme si vybrali firmu Lesoškolky s.r.o. se sídlem v Řečanech nad Labem. Objednávku promptně zpracovali a informovali nás o místě odběru sadby ve středisku v Brandýse nad Labem.

V únoru se vylepšilo počasí natolik, že jsme mohli začít s přípravou pozemku. Už dříve jsme vyřezali šípkové a bezové keře, které dobře sloužily jako větrolam a zdroj potravinových doplňků pro ovce a koníky. Teď ale musí načas ustoupit malým sazeničkám stromků. Pak jsme vykopali zbylé pařízky a začali se stavbou ohrady.

29.3.2009 už je zasazeno. Celkem 560 sazenic stromků. Počasí vyšlo náramně. Na naše poměry dost pršelo ještě ráno před sázením a pak v noci mezi dvěma dny, které jsme strávili mezi stromky. Země byla pěkně provlhlá a tak se dobře rylo i přitlačovalo. Dva sázecí rýče jsme si půjčili od našich myslivců a jeden jsem koupil spolu se sazenicemi ve školce v Brandýse nad Labem. Teď už jenom aby se kořínky uchytily a aby nebylo v létě moc sucho.

Fotografie ze sázení najdete v naší galerii.

  • KONTAKT:
  • U Fousků
    Žerovice 35
    334 01 Přeštice